Az utóbbi évek trendjei alapján számos olyan eszköz vált egyre inkább megfizethetővé, amik elősegítik mindennapi feladataink automatizált és akadálymentes megvalósítását. Ennek megfelelően az innovatív technológiák nyújtotta megoldások az építőipar számára is folyamatos változást ígérnek. A jelenleg alkalmazott eljárások részeként ezt különböző szenzorok, szoftverek és képfeldolgozó rendszerek segítségével valósítják meg.
Az a tapasztalat, hogy továbbra is a tervezési folyamatokat érinti legnagyobb mértékben a digitális paradigmaváltás. A klasszikus 2D-ben való gondolkodást az összetettebb szerkezetek miatt folyamatosan leváltja a 3D modellezés. Itt azonban nem áll meg a folyamat, mert a BIM nyújtotta lehetőségekből adódóan akár idő- és cash flow ütemterv is csatolható a térbeli elemekhez attribútumként. Az ilyen jellegű újítások integrációja meglehetősen átfogó folyamat, ugyanis új gondolkodásmódot igényel. Azonban a bevált rendszerek továbbfejlesztése nem is igényel olyan nagy erőfeszítést, mint gondolnánk. Hétköznapi szinten találkozhatunk az Ipar 4.0 megoldásaival környezetünkben, legyen szó az 5G nyújtotta lehetőségektől az önvezető járművekről vagy okosházak IoT szenzoros területéig mind forradalmian új technológián alapulnak.
Az építőiparban a hosszú távú eredményességének fenntartásához elengedhetetlen, hogy felismerjük a digitalizált folyamatok hozzáadott értékét. Ez egyaránt igaz a most induló startupokra, mint az évtizedek óta a piacon lévő, stabil vállalatok esetében. Mivel a piac gyorsan változik, ezért az innovatív szemlélet teszi képessé a cégeket, hogy alkalmazkodjanak a gyorsan változó igényekhez. Az adott építési környezethez való alkalmazkodást legtöbbször már automatikusan kiértékelhelhető mérések biztosítják. Erre az információkra alapozva objektív képet kaphatunk akár az aktuális szerkezeti minőségről, a rendelkezésre álló készletről vagy a felhasznált anyagmennyiségekről, méghozzá valós időben.
A kulcsfontosságú a munkafolyamatok digitális támogatásával magasabb kihasználtság mellett csökkenthető a felhasznált anyagmennyiség és a környezeti terhelés is. Törekedve a mobilitásra olyan webes alkalmazások használatát érdemes elsőként bevezetni, amelyek interneten keresztül bárhonnan könnyen elérhetőek, illetve bizonyos moduljai offline is használhatóak.